Eduskunta

Politiikka: Eduskuntatyö

”Oikeudenmukaisuus, hyvinvointi, kansanvalta”

Eduskunnan internetsivuilta löydät tietoa toiminnastani:

 

Toimielimet ja tehtävät

Perustuslakivaliokunta (vj) 03.05.2011 –
Tarkastusvaliokunta 03.05.2011 –
Ympäristövaliokunta (vj) 03.05.2011 –
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (vj) 10.06.2011 –
Eduskunnan pankkivaltuusto (vpj) 30.06.2011 –
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (vj) 15.09.2011 –

Kansliatoimikunta (vj) 03.04.2007 – 19.04.2011
Hallintovaliokunta 03.04.2007 – 08.09.2009
Lakivaliokunta 03.04.2007 – 19.04.2011
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä 21.03.2007 –
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä  (pj) 21.04.2011 – 03.02.2014
(vpj) 03.09.2009 – 20.04.2011

 

– Kaikki puolueohjelmat sisältävät mielikuvia unelmayhteiskunnasta. Ne lupaavat paljon kauniita ja hyviä asioita. Käytännössä valta korruptoi ihmisiä ja puolueita. Siksi on hyvä, että on yhteiskunnallisia uudistuksia aidosti ajavia vaihtoehtoisia ehdokkaita ja puolueita.

– Haluan edistää lainsäädäntöteitse demokratiaa, tavallisten kansalaisten tiedonsaantia ja vaikuttamismahdollisuuksia, jotka ovat nykyisin lähes olemattomia.

– Päätöksenteon arvot pitää olla kunnossa ja yleisesti tiedossa. Ei kabinettipolitiikkaa, ei kähmintöjä.

Comments are closed